Jaki portfel kryptowalutowy wybrać ?

Należy mieć pełną świadomość tego, że kryptowaluty są środkiem płatniczym posiadającym wartość. Należy o niego dbać tak samo, w niektórych przypadkach nawet bardziej niż o tradycyjny pieniądz. Za nim przedstawię możliwości w jaki można przechowywać kryptowaluty podam Ci kilka dobrych praktyk o których należy zawsze pamiętać.

Tak jak w prawdziwym życiu, Twój portfel kryptowalutowy potrzebuje zabezpieczeń. Pamiętaj, że prawidłowa ochrona Twoich pieniędzy jest Twoim obowiązkiem. Należy być ostrożny co do serwisów internetowych oferujących możliwość przechowywania kryptowalut. Historia pokazała, że w przeszłości zdążały się sytuacje w których to padały one łupem hakerów. Poziom bezpieczeństwa oraz ubezpieczenia był niewystarczający. Obecnie wygląda to lepiej, jednak nadal wskazana jest ostrożność. Pamiętaj, że jeżeli zdecydujesz się na portfel online używaj stopniowej weryfikacji, pozwoli to w maksymalny sposób zabezpieczyć znajdujące się na nim środki.

W zależności od Twojej strategii inwestowania, portfel kryptowalutowy traktować można jak portfel z gotówką. Jeżeli więc, nie trzymasz luźno w kieszeni dużej gotówki, to musisz wyrobić sobie podobne praktyki w stosunku do kryptowalut.

Pomyśl o bliskich! W przypadku sytuacji, w której odchodzisz z tego świata kryptowaluta przepada. Jeżeli żadna bliska Ci osoba, nie wie, gdzie zlokalizowane są portfele kryptowalutowe albo jakie są dane do logowania pieniądze bezpowrotnie przepadną.

Wybór portfela musi być przemyślany i dostosowany do Twoich bieżących potrzeb. Jest to zawsze równowaga pomiędzy bezpieczeństwem a funkcjonalnością oraz wygodą użytkowania. W przypadku niewielkich kwot najwygodniejszym rozwiązaniem wydaje się być portfel online. Gdy mamy zainwestowane duże pieniądze w kryptowaluty należy wtedy pomyśleć o sprzęcie do przechowywania kryptowaluty lub też instalacji oprogramowania danej waluty internetowej na własnym sprzęcie.

Podział portfeli kryptowalutowych

1. Portfele mobilne Aplikacje mobile, które można zainstalować na telefonach z różnym oprogramowaniem systemowym. Przypadku, gdy chcemy mieć kryptowalutę zawszę pod ręką. Zaletą porfeli mobilnych jest brak konieczności pobierania całego łańcucha bloków.
2. Portfele online Najbardziej popularna metoda przechowywania kryptowaluty. Zapewnia ona stały dostęp do swoich pieniędzy, jedynym warunkiem do skorzystania z nich jest urządzenie z dostępem do Internetu. Do największych minusów portfelu tego typu jest przechowywania przez nie kluczy prywatnych w Internecie. Nie zalecane jest przechowywanie dużych środków pieniężnych w portfelach online.
3. Portfele sprzętowe Urządzenia w postaci nośników danych podłączanych za pomocą portu USB. Portfele sprzętowe są najbezpieczniejszym sposobem zabezpieczenia kryptowaluty. Na urządzenia nie można instalować innych programów, dzięki czemu ograniczone jest możliwość dostania się do środka niechcianego oprogramowania.
4. Portfele stacjonarne Polega to na zainstalowaniu na własnym sprzęcie oprogramowania danej kryptowaluty. Pieniądze dostępne są nawet jeżeli nie mamy dostępu do Internetu. Dużym minusem tego typu rozwiązania jest jego mała mobilności.

Najpopularniejsze portfele kryptowalutowe

Portfele mobilne Portfele online Portfele sprzętowe Portfele stacjonarne
1 BitherBither GreenAdressGreenAdress TrezorTrezor Bitcoin KnotsBitcoin Knots
2 CoinspaceCoin.Space Blockchain WalletBlockchain Wallet KeepKeyKeepKey Bitcoin CoreBitcoin Core
3 ElectrumElectrum BTC comBTC.com Digital-BitboxDigital Bitbox GreenAdressGreenAdress