O Golemie zrobiło się szczególnie głośno, gdy twórcy projektu potrzebowali 8,6 mln dolarów na dalszy rozwój. Do zebrania tej kwoty wykorzystali model crowdfunding, który pozwolił im w niespełna 30 minut zebrać wymaganą kwotę. Cała ta sytuacja pokazuje, jak mocno wierzą inwestorzy w ten projekt i że jest duża szansa, aby stał się on międzynarodowym sukcesem.

Golem zwany również „Uberem dla komputerów” jest infrastrukturą peer-to-peer, która umożliwia udostępniania mocy obliczeniowej swojego sprzętu innym użytkownikom. W przypadku tworzenia dużych projektów informatycznych nie ma konieczności inwestowania dużych pieniędzy w infrastruktrę sprzętową. Moc obliczeniową potrzebną do projektu może odpłatnie udostępnić użytkownik, który zadeklarową określoną jej ilość.

Golem jest globalnym projektem o otwartym kodzie źródłowym. Jest to zdecentralizowany superkomputer do którego może mieć dostęp każdy. Na moc obliczeniową tego superkomputera składa się łączna moc obliczeniowa wszystkich użytkowników.

Jak działa Golem ?

Golem jest zgodny z dostawcami i oferentami, biorąc pod uwagę ceny, reputację i wydajność maszyn. Zasoby (tzn. pliki) potrzebne do obliczenia są wysyłane do maszyny dostawcy. Następnie, gdy aplikacja obliczeniowa dostarczy wyniki do aplikacji zwrotnej, to jeśli wynik pozytywnie przejdzie proces weryfikacji, dostawca otrzymuje określoną kwotę pieniędzy. Jeśli ktoś próbuje oszukiwać, na przykład wysyła złe wyniki lub nie płaci, otrzymuje negatywne opinie, które skutkują nie braniem go do następnych zleceń.

Jeśli więc potrzebujesz więcej mocy obliczeniowej, do złożonego projektu informatycznego, jesteś naukowcem, potentatem rynku finansowego, pracownikiem kryptokontrolnym lub kimkolwiek innym, który potrzebuje skorzystać z dodatkowej mocy obliczeniowej to Golem jest dla Ciebie.

Podstawowa mechanika polega na przekazaniu zadania do sieci, a po jej zakończeniu dostawca płaci za czas użycia i moc obliczeniową poszczególnych maszyn. 

Wbudowany zestaw funkcji Core to Golem to dedykowany system transakcji opartych na Ethereum, który umożliwia płatności bezpośrednie między użytkownikami, dostawcami usług i programistami. Golem budują ramy transakcji na szczycie Ethereum, ponieważ zapewniają ekspresyjną moc, która jest bardzo potrzebna przy wdrażaniu zaawansowanych, bezbłędnych systemów.

Algorytm Tokeny w standardzie ERC20 oparte na Ethereum
Maxymalna ilość monet 1 miliard GNT
Nagroda za blok Nie dotyczy. Golem nie podlega miningowi
Czas wykopania bloku 15 sekund
Mining Brak

 

Kapitalizacja

https://coinmarketcap.com/assets/golem-network-tokens/

White Paper

https://golem.network/doc/Golemwhitepaper.pdf

Portfele

MyEtherWallet – golem jest tokenem w standardzie ERC20 co umożliwia przesyłanie go na Twój adres Ethereum niezależnie od używanego rodzaju portfela sprzętowego. Niestety nie na każdy portfel pokazuje GNT. MyEtherWallet, który współpracuje z portfelami Ledger Nano S i Trezor umożliwia przechowywanie i przysyłanie Golemów. Do przesłania jest wymagana minimalna ilość paliwa ETH (gaz). Nie jest wymagane posiadanie portfela sprzętowego gdyż klient umożliwia logowanie za pomocą prywatnego klucza.

https://www.myetherwallet.com/

Główne giełdy obsługujące Golem

Poloniex – https://poloniex.com

Bittrex – https://bittrex.com

Liqui – https://liqui.io/

Yunbi – https://yunbi.com