OPIS

Ethereum jest zdecentralizowanym protokołem, który został opary o Blockchain na którym działają tak zwane smart contracts. Działają one w taki sposób, aby zepewnić ciągłość działania bez możliwości jakichkolwiek przestojów, cenzury, oszustwa lub ingerencji osób trzecich. Ethereum zwane również “bitcoinem 2.0” stanowi swoistą alternatywę dla BitCoin’a

Aplikacje te działają na niestandardowym bloku, potężnej, wspólnej, globalnej infrastrukturze, która może przenosić wartość i własności pomiędzy nimi. Oznacza to, że może być wykorzystywane do handlu praktycznie wszystkim o czym sobie pomyślimy. Nic nie stoi na przeszkodzie aby za pomocą tej infrastruktury dokonywać wymian finansowych, kontraktów, umów oraz wspomnianych wcześniej smart contracts, czyli umowach, które są oparte na protokołach komputerowych.

Projekt został uruchomiony w sierpniu 2014 r. Jest rozwijany przez Fundację Ethereum, szwajcarską organizację non-profit w skład której wchodzą specjaliści z całego świata.

Ostatnimi czasy Ethereum przeżywa swój najgorętszy okres. Paradoksalnie pierwsze większe wzrosty jakie notowała ta waluta spowodowane były słabnącym BitCoin ’em w tym okresie. Słabszy moment króla kryptowalut spowodowany był odrzuceniem przez amerykańską komisję papierów wartościowych funduszu braci Winklevoss, który miał bazować na BitCoinie. Bardzo ważną składową, wpływającą na obecną cenę  jest powołany projekt Hyperledger który zrzesza ponad 100 najważniejszych światowych instytucji finansowych i ma na celu stworzenie globalnego systemu rozliczeń walutowych. Rozważane są opcję, aby projekt bazował na systemie blockchain opartym właśnie na ethereum.

Ethereum nie należy traktować jako synonim kryptowaluty. Poza wirtualną walutą jest platformą opartą o blockchain, która pozwala na zawieranie zakładów pomiędzy osobami. Można tworzyć dzięki niej takie inicjatywy jak wspomniany wcześniej projekt Hyperledger.

Kapitalizacja

https://coinmarketcap.com/currencies/ethereum/

White Paper

https://github.com/ethereum/wiki/wiki/White-Paper

Portfele

Ethereum Wallet Mist – Stworzony przez team Ethereum oficjalny klient core przechowujący cały łańcuch bloków. Posiada przyjazny interfejs dla użytkownika. Posiada przeglądarkę smart contractów.

https://github.com/ethereum/mist/releases

Geth – Zalecany głównie dla programistów z powodu trudnego w obsłudze interfejsu użytkownika.

https://github.com/ethereum/go-ethereum

Parity – Portfel instalujemy na komputerze ale działa w przeglądarce. Jest napisany w języku Rast. Jest to obecnie najsprawniej działający portfel Ethereum posiadający zaawansowaną funkcję wysyłania transakcji po wydobyciu konkretnego bloku.

https://parity.io/

Jaxx – Multi-portfel online posiadający otwarty kod źródłowy napisany językiem Javascript. Umożliwia przechowywanie nie tylko ETH ale również BTC, ETC, DASH, DAO, LTC, REP i ZEC.

https://jaxx.io/

MyEtherWallet – Portfel online posiadający otwarty kod źródłowy. Został napisany w języku Javasccript. umozliwia przechowywanie Ethereum z wykorzystaniem portfeli sprzętowych Ledger Nano S oraz Trezor.

https://www.myetherwallet.com/

Trezor, Ledger Nano S, Keep Key – Najbezpieczniejsze portfele sprzętowe.

https://trezor.io/

https://www.ledgerwallet.com/products/ledger-nano-s

https://www.keepkey.com/