Aktualna cena
1 BitCoin 27557.65zł

Kryptowalutą, którą w szczególności chcielibyśmy Was zainteresować jest BitCoin, czyli waluta bez centralnej instytucji emisyjnej, niezależna od banków, rządów i instytucji. To waluta nieznająca granic, dostępna wszędzie tam, gdzie dostępny jest Internet (lub telefonia komórkowa). BitCoin jest walutą, którą możesz błyskawicznie wysłać do dowolnego miejsca na świecie z pominięciem banków i pośredników a co za tym idzie kosztownych prowizji, limitów i ograniczeń. Naszym zdaniem bardzo ciekawą inwestycją jest BitCoin, czyli przyszłość pieniędzy. BitCoin jest to Cyfrowa Waluta (kryptowaluta),która powstała w 2009 roku dzięki Satoshi Nakamoto. To pierwsza zdecentralizowana waluta cyfrowa która działa na zasadzie peer-to-peer, bez centralnej instytucji emisyjnej. Ma realną wartość, która rośnie od kilku lat. Możliwości wzrostowe nadal są ogromne i mogą dojść nawet do 10000 dolarów za 1 BTC w ciągu najbliższych 3 lat.

Można wymieniać BTC na prawdziwe pieniądze w różnych walutach, płacić nimi w Internecie, w niektórych sklepach, inwestować. Powstaje coraz więcej kasyn online wyłącznie na BitCoin.

Najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin, jednak istnieje kilkaset innych kryptowalut. Utworzenie niektórych z nich miało przy okazji zrealizować inne cele, na przykład Namecoin tworzy zdecentralizowany system DNS, a Peercoin stara się bardziej równomiernie rozłożyć dochody z wydobywania swych jednostek.

Obecnie notowanych jest ponad 300 kryptowalut na piętnastu specjalnych giełdach (tak zwanych kryptogiełdach).

Wydobywanie BitCoin to mówiąc prościej obsługa transakcji na rynku BitCoin. System do obsługi transakcji BitCoin działa inaczej niż tradycyjne systemy transakcyjne, ale podobnie jak inne systemy jest bardzo kosztowny.

Jeśli na przykład przesyłasz swojej żonie/mężowi pieniądze tradycyjnym przelewem z Twojego banku, na konto bankowe w jej banku, to transakcja ta jest obsługiwana przez Twój i jej bank (np. mBank i PKO BP). Aby transakcja doszła do skutku, czyli żeby pieniądze przesłane zostały z Twojego konta na konto Twojej żony, muszą być włączone systemy komputerowe obu banków.

Systemy te (komputery) muszą być też na bieżąco pilnowane (kontrolowane) przez pracowników obu banków, muszą być też serwisowane, ich oprogramowanie musi być uaktualniane, a także sprzęt fizyczny (podzespoły komputerów, serwerów) muszą być zawsze sprawne i nowoczesne aby gwarantować najwyższą jakość świadczonych usług.

Wszystko to wiąże się ogromnymi kosztami (miliony dolarów), dlatego też korzystanie z banków nie jest darmowe. Nawet jeśli Twoje konto jest darmowe jak np. w mBanku, to bank i tak zarabia pieniądze na pożyczaniu Twoich pieniędzy innym Klientom swojego banku.

Podobnie jest z płatnościami za pomocą kart płatniczych (VISA, MASTERCARD, AMERICAN EXPRESS, itd.). Jeśli płacisz za zakupy w sklepie kartą, to transakcja nie jest bezpłatna (płaci za nią sklep i jest to kilka procent ceny towaru jaki kupujesz), bo żebyś mógł skorzystać z tej bardzo wygodnej formy płatności, korporacje obsługujące je (np. VISA) muszą posiadać ogromny, ogólnoświatowy system transakcyjny (komputerowy), którego obsługa kosztuje miliony dolarów.

Kilka istotnych rzeczy o których powinieneś wiedzieć za nim zainwestujesz w BitCoin

Każda inwestycja powinna być poparta odpowiednią wiedzą na temat produktu który chcemy zakupić. Tak jak wspomniane zostałem wcześniej BitCoin pozwala na wymianę pieniędzy w nieco inny sposób niż w tradycyjnych bankach. Pamiętaj aby odpowiednio zabezpieczać zakupione BitCoiny i traktować je z taką samą troską jak “zwykłe” pieniądze.

1. Cena BitCoina stale się zmienia Chodź rynek kryptowalut w ostatnim czasie mocno przyspieszył i wielu inwestorom gwarantuje wysokie stopy zrotu, to należy pamiętać że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Należy liczyć się z tym, że ceny BitCoin ‘a mogą w każdej chwili wzrosnąć jak i zmaleć. Dzieje się tak, ponieważ gospodarka kryptowalut jest młoda i nie została jeszcze na tyle zbadana i poznana aby móc prognozować dokładnie cenę.
2. Wszelkie transakcje dokonywane przy użyciu BitCoina są nieodwracalne Należy dokładnie sprawdzić wszelkie dane za nim wyślemy BitCoiny do innej osoby, ponieważ transakcja jest nieodwracalna.
3. BitCoin jest nadal w fazie eksperymentalnej Zainteresowanie BitCoinem każdego dnia rośnie, należy jednak pamiętać że jest to stosunkowo nowy instrument płatniczy i jak każda tego typu nowość obarczona jest pewnego rodzaju ryzykiem