Jednym z naszych głównych obszarów inwestycji są kryptowaluty. Zdecydowana większość osób zaczyna swoją przygodę z kryptowalutami od bezapelacyjnie króla tego rynku – BitCoin ’a. Nie inaczej również było z nami, jednak nie sposób teraz nie wspominać o innych kryptowalutach, które robią “rosną” w niewyobrażalnym tempie. Za nim jednak przejdziemy do kroków związanych z zakupem kryptowalut za nasze ciężko zarobione pieniądze należałoby się dowiedzieć czym w ogóle są kryptowaluty.

Warren Buffett, największy inwestor w historii powiedział kiedyś:

Jeśli nie masz pojęcia o diamentach, poznaj jubilera.

Książkowa definicja kryptowaluty mówi o tym, że jest to innowacyjny w swojej idei rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, którego zadaniem jest przechowywanie informacji o aktualnym stanie posiadania w umownych jednostkach. W skrócie te słowa oznaczają, że kryptowaluta to wirtualna waluta. Dla wielu osób samo pojęcie “wirtualna waluta” może wzbudzać wątpliwości, że jak coś nienamacalnego może mieć jakąkolwiek wartość. Takie obawy w dużej mierze są uzasadnione, jednak całość procesów towarzyszących kryptowalutą oraz rosnące na nie zapotrzebowanie sprawiają, że nie można obok tego przejść obojętnie. Należy spróbować przestawić swoje myślenie i zrozumieć, że świat podąża do globalnej cyfryzacji i wcale w nie aż tak niedalekiej przyszłości zdecydowana większość operacji wykonywana będzie za pomocą Internetu. Chcemy abyś odpowiednio przygotował się do tej nieuchronnej rewolucji razem z nami i gdy ona nastąpi był na nią wystarczająco dobrze przygotowany.

Kryptowaluty to jak wspomniałem wcześniej wirtualna waluta, skoro jest wirtualna to w jaki sposób mogę dokonać za nią płatności? Kto uznaje kryptowaluty za środek płatniczy oraz co wpływa na jego wartość? Najważniejszą kwestią związaną z kryptowalutami jest społeczność. To społeczność generuje wirtualną walutę, a każdy chętny może do niej dołączyć w zaledwie kilka chwil. Wystarczy urządzenie z dostępem do sieci. Pieniądze są w odpowiedni sposób szyfrowane, stąd pierwszy człon nazwy „krypto” od szyfru. Na wartość kryptowaluty wpływa zainteresowanie ze strony społeczności. Im więcej transakcji przeprowadzanych jest pomiędzy członkami tej społeczności tym większa staje się wartość danej kryptowaluty. Nie można wrzucać wszystkich wirtualnych walut do jednego worka. To, że wspomniany wcześniej BitCoin może być uznawany jako środek płatniczy w jednym miejscu nie oznacza, że w tym samym miejscu będą przyjmowane płatności w innej kryptowalucie.

Skoro już poznaliśmy definicję kryptowaluty oraz wiemy co wpływa na jej wartość należałoby się teraz dowiedzieć skąd możemy pozyskać kryptowalutę oraz jak ją przechowywać. Sposobów zakupu kryptowalut jest bardzo wiele. Można ją kupić na giełdach internetowych takich jak np. BitBay.net, Poloniex.com czy CoinBase.com, za pomocą internetowych kantorów np. BitCantor.com, FlyingAtom.com lub wydobyć je samemu – ang.mining. Temat wydobywania kryptowaluty został opisany w TYM artykule. Do przechowywania kryptowalut służą wirtualne portfele oraz portfele zaimplementowane na własnej infrastrukturze sprzętowej.