Niejednokrotnie jesteśmy pytani jak zacząć inwestowanie w Bitcoin lub inne kryptowaluty. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, gdzie można kupić kryptowalutę oraz w jaki sposób ją bezpiecznie przechowywać.

Wybór portfela

Zanim dokonasz pierwszego zakupu kryptowaluty powinieneś zastanowić się, gdzie chcesz ją trzymać. Kwestie bezpieczeństwa związane z przechowywaniem wirtualnej waluty powinny być dla Ciebie priorytetem. Szerzej na temat portfeli kryptowalutowych przeczytasz w tym poradniku. Jeżeli zakup kryptowaluty traktujesz jako inwestycję długoterminową, to zastanów się na przykład nad coldwallet (zimny portfel). Nazwa „zimny” wzięła się z tego, że nie jest on połączony z Internetem, czy nawet z komputerem. Adres portfela zostaje wygenerowany jednorazowo wraz z kluczem prywatnym. Na taki adres można latami przesyłać monety i sprawdzać stan konta. Dopiero aby wydać monety, trzeba użyć zapisanego wcześniej klucza prywatnego. Jest to najbezpieczniejsza wersja przechowywania waluty. Twoje pieniądze nie są narażona na wirusy czy ataki hackerów. Jeżeli jednak często będziesz przerzucać monety np. pomiędzy giełdami warto wtedy zastanowić się nad internetowym portfelem. Nie jest to najbezpieczniejsza forma przechowywania swoich pieniędzy i nie należy w ten sposób trzymać dużych ilości, jednak z punktu widzenia mobilności jest warta rozważenia. Przy niewielkich inwestycjach portfel online z pewnością spełni swoją rolę. Z portfeli online polecamy Blockchain.info, korzystamy z niego od dłuższego czasu i nigdy nie mieliśmy z nim problemu.

Posiadając założony portfel kryptowalutowy możesz otrzymywać i wysyłać wirtualne pieniądze.

Jak kupić kryptowalutę ?

Dokonaliśmy wyboru w jaki sposób będziemy przechowywać swoją kryptowalutę, mamy adres portfela. W jaki sposób mogę kupić Bitcoiny lub inne kryptowaluty? Sposobów na to jest kilka. Istnieje wiele serwisów, które działają na zasadzie kantorów np. https://bitcantor.com/ czy https://cryptoins.com/. Jest to bardzo wygodny sposób zakupu kryptowaluty. Podajemy adres na jaki mają zostać wysłane monety, uiszczamy odpowiednią opłatę i gotowe, jesteśmy posiadaczami kryptowaluty. Taki sposób zakupu jest wygodny i przy niewielkich inwestycjach można z niego korzystać. Należy jednak pamiętać, że kantory naliczają prowizję. Aby uzyskać najlepszą cenę zakupu należy udać się na giełdę. Ze swojej strony polecamy giełdę BitBay.net Korzystamy z niej od bardzo dawna i nie mieliśmy z nią nigdy problemów. Na giełdzie BitBay istnieje możliwość zakupu jedynie Bitcoina (BTC), Litecoina (LTC), Ethereum (ETH) oraz Lisk (LSK). Jeżeli chcemy zostać posiadaczami innych kryptowalut musimy skorzystać z innej giełdy. Do zakupu tzw. altcoinów, czyli wszystkich wirtualnych walut poza Bitcoinem polecam giełdę Poloniex. Jest to giełda, na którą nie można wpłacić złotówek, dolarów czy euro. Na tę giełdę możemy wpłacać jedynie kryptowalutę, za którą następnie kupujemy interesujące nas monety.

Główne giełdy:

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak dokonać zakupu kryptowaluty oraz jak ją bezpiecznie przechowywać. Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania to pisz śmiało, z przyjemnością na nie odpowiemy.

 

Zespół eMoney.pl nie odpowiada za jakiekolwiek działania podejmowane w związku z przeczytaniem artykułu. Handel i inwestowanie na rynku kryptowalut wiąże się z możliwym ryzykiem inwestycji.